Váltókezes
A váltó kibocsátója és elfogadója aláírása mellett a váltó első oldalán aláírásával megjelenő váltószereplő, aki kötelezettséget vállal adott esetben a váltó kifizetésére.
Amennyiben hitelben adjuk el árunkat és váltófedezetet kérünk vevőnktől, a váltó összegének kifizetését – egészben vagy részben – váltókezességgel tehetjük biztonságossá. Váltókezes az a személy, aki a váltó első oldalát (vagy a toldatot) a kibocsátó/kiállító és idegen váltónál az elfogadó (címzett) mellett bárhol aláírja. A hazai szóhasználatban azt a váltót, amelyen kezes aláírása szerepel, avalváltónak nevezzük, míg a bankaval egy olyan váltó, amelyen egy bank vállalt kezességet.
Kezesként az aláírás mellett ráírhatjuk a váltóra a „kezességet vállalok” szavakat vagy más azonos értelmű kifejezést, de a váltó előlapjára írt puszta aláírás önmagában is kezességnek minősül. Nyilatkozatban megjelölhető az a személy (váltószereplő), akiért kezességet vállalunk, ha ezt nem tesszük meg, kezességvállalásunk a kibocsátóra vonatkozik.
A váltókezes kötelessége megegyezik azzal a szereplőével, akiért a kezességet vállalta, azaz akinek a fedezetet biztosította. Nem magánszemélyért vállalt kezesség esetében ezt nem befolyásolja, ha az, akiért a kezességet vállalta, jogutód nélkül megszűnik. Kötelezettségvállalása akkor is érvényben marad, ha az a kötelezettség, amelyért kezességet vállalt, semmis, kivéve, ha a semmisség alaki hibából fakad.
Ha a váltó lejáratakor a váltó fő- vagy egyenes adósa részben vagy egészben nem teljesíti fizetési kötelezettségét, váltókezesként a váltóbirtokos felszólíthatja fizetésre, és köteles lesz a váltót kifizetni az egyetemleges felelősség okán függetlenül attól, hogy mellette vannak még a váltóügyletben más megtérítési váltóadósok is (pl. hátoldali váltóátruházók). Ezzel ugyanakkor megszerzi a váltóból eredő jogokat azzal a szereplővel szemben, akiért a kezességet vállalta.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 21.