Jogutód nélküli megszűnés
Egy cég megszűnésének sok oka lehet. Van, amikor a megszűnés rendben zajlik, de sokszor az is előfordul, hogy a megszűnő cég rendezetlen adósságokat, megtérítetlen károkat, kifizetetlen számlákat hagy maga után.
A jogi személyek (cégek, egyesületek, szövetkezetek stb.) sem örök életűek, tulajdonosaik, alapítóik számtalan ok miatt dönthetnek úgy, hogy a történetnek legyen vége, és jogutód nélkül meg kívánják szüntetni a tevékenységüknek keretet adó jogi személyt.
Ha egy rendben működő céget már nem érdemes tovább fenntartani, akkor a tulajdonosok úgy is dönthetnek, hogy végelszámolással jogutód nélkül megszüntetik. A végelszámolás egy cég életének a rendezett lezárása, ami a tulajdonosok akaratából történik.
Előfordul viszont, hogy egy cégben olyan súlyos működési zavarok vannak, amelyek már a potenciális partnereit is veszélyeztetik. Ezért ilyenkor a jogszabályok a tulajdonosokon kívül másoknak is lehetővé teszik, hogy egy cég jogutód nélküli megszüntetését kezdeményezzék: a fizetésképtelen cégek hitelezői felszámolást indíthatnak a nem fizető adósuk ellen, a Cégbíróság pedig akár a cég kényszertörlését is elrendelheti.
A felszámolás és a kényszertörlés tehát olyan megszűnési módok, amelyek a cég kudarcát jelentik. Ha olyan partnerrel találkozunk, aki korábban felszámolt vagy kényszertörléssel megszüntetett cégben volt vezető tisztviselő, legyünk különösen óvatosak vele!
A jogutód nélküli megszűnéssel a céggel szemben fennálló jogok és kötelezettségek is megszűnnek, ezekkel a továbbiakban már senki nem élhet, és senki nem köteles helytállni értük.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 20.