Értékpapír jegyzése
Az értékpapír jegyzése az értékpapír megvásárlására vonatkozó befektetői nyilatkozat.
Az értékpapírok nyilvános kibocsátásának egyik fontos lépése a nyilvános ajánlattétel. Az értékpapír kibocsátója nyilvános ajánlattétel formájában teszi közzé a forgalomba hozandó értékpapírok legfontosabb jellemzőit (darabszám, névérték, kibocsátási ár, a jegyzés időtartama, kötvény esetén a kamat, lejárat stb.), valamint a befektetőknek szóló tájékoztató elérhetőségét. A nyilvános ajánlattétel után következhet az értékpapírok jegyzése.
A jegyzés olyan eljárás, melynek során a potenciális befektetők visszavonhatatlan kötelezettséget vállalnak arra, hogy a nyilvános ajánlattételben közölt ajánlatot elfogadják és a forgalomba kerülő papírból a jegyzett mennyiséget megjelölt áron megvásárolják.
Előfordulhat, hogy a kibocsátó által megjelölt mennyiségű papírnál több vagy kevesebb jegyzés érkezik, ilyenkor túl- vagy aluljegyzés történik. Túljegyzés esetén a nyilvános ajánlattételben leírt módon osztják el az értékpapírokat az ezt jegyzők között.
Az aluljegyzés általában egy elég kedvezőtlen jel, arra utal, hogy a kibocsátó és annak pénzügyi tanácsadója nem megfelelően mérték fel a piac „étvágyát”, illetve hogy milyen feltételekkel célszerű kínálni a kibocsátani szándékozott papírt. Aluljegyzés esetén az is előfordulhat, hogy a kibocsátó eláll a kibocsátástól, és az végül sikertelenül zárul.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 28.