Diszkontálás
Egy későbbi időpontban rendelkezésre álló vagy esedékes pénzösszeg mai értékét diszkontálással lehet meg határozni.
A diszkontálás segítségével tudjuk meghatározni a pénz jelenértékét, azaz mai napra számított értékét. Úgy is mondhatjuk, hogy a diszkontálás a kamatszámítás fordítottja.
A kamatszámítás során azt számoljuk ki, hogy mekkora lesz a mai napon befektetett pénzösszeg lejáratkori értéke, ha ismerjük, hogy mekkora összeget milyen időtávra fektetünk be és mekkora a kamat. Egy hitelhez kapcsolódó kamatszámítás pedig megmutatja, hogy mekkora összeget kell lejáratkor visszafizetnünk, ha tudjuk a felvett kölcsön összegét, a hitel futamidejét és a kamatot.
Nagyon egyszerű példával élve, ha ma befektetünk (vagy kölcsönveszünk) 100 forintot egyéves lejáratra úgy, hogy a kamatfizetés lejáratkor esedékes, és az éves kamat 5%, akkor egy év múlva 105 forintot kapunk vissza (vagy kell visszafizetnünk).
A jelenérték-számítás során pont fordítva járunk el. Az előző példánál maradva, ha tudjuk, hogy egy év múlva 105 forintot kapunk (vagy kell fizetnünk), és azt is tudjuk, hogy az éves kamat 5%, akkor az egy év múlva esedékes 105 forint mai értéke, azaz jelenértéke 100 forint.
A fenti példánál összetettebb cash-flow (például egy több évre szóló, a jövőben rendszeres jövedelmet, illetve akár kiadásokat is jelentő beruházás) jelenértékének kiszámítása során elsőként meg kell határozni a jövőben esedékes pénzösszegeket, az esedékességük időpontját, valamint a számításokhoz használt kamatlábat (jellemzően az alternatív, hasonló kockázatot jelentő befektetések hozamát). Ezt követően – a diszkontáláshoz használt képlet segítségével – először a különböző időpontokban esedékes pénzösszegek jelenértékét kell kiszámolni, majd ezeket összeadva kapjuk meg a befektetés mai napra számított jelenértékét.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 20.