Középvállalkozás / Közepes vállalkozás
Több milliárd forintos éves árbevétel, legalább fél száz alkalmazott: ez a középvállalkozások méretkategóriája.
Se nem kicsi, se nem nagy: ez lenne egy közepes vállalkozás, ami ezek szerint a középméretet jelentené a vállalkozások palettáján. Nos, a valóság messze nem ez: a mintegy 1,8 millió hazai vállalkozás közül mindössze nagyjából ötezren tartoznak ebbe a méretkategóriába.
Mindez nem is meglepő, ha megnézzük, hogy minimálisan milyen céges gazdálkodási adatok kellenek ehhez: középvállalkozásnak azok a cégek számítanak a törvényi besorolás szerint, melyek
- legalább 50, legfeljebb 250 főt foglalkoztatnak és
- árbevételük a 10–50 millió eurós sávba esik vagy mérlegfőösszegük legfeljebb 43 millió euró (a határok forintban történő kiszámításánál a mindenkori aktuális euró/forint árfolyammal kell számolni).
És bár e számokon is jól látszik, hogy egy középvállalkozás méretében és ebből következően működésében is fényévekre van egy – a hazai vállalkozások derékhadát jelentő – mikrovállalkozástól, a statisztika és a pályázati logika mégis gyakran egy csoportba tereli őket.
Ez a kkv – azaz az egyébként a mikrovállalkozásokat is felölelő – kis- és középvállalkozások kategóriája, mely azért fontos, mivel számos pályázati és kedvezményes finanszírozási konstrukcióban csak a kkv szektorba tartozó cégek vehetnek részt.
Utoljára szerkesztve: 2021. augusztus 6.