Intézményi befektető
Az intézményi befektető a befektetések kezelésével hivatásszerűen foglalkozó, jogi személyiséggel rendelkező befektetők megnevezése.
Az intézményi befektető a tőkepiaci törvény szerint a befektetések kezelésével hivatásszerűen foglalkozó jogi személyiséggel rendelkező befektető, amelynek fő tevékenysége a pénzügyi eszközökbe történő befektetés, illetve pénzügyi eszközök értékpapírosítása.
Magyarországon intézményi befektetőnek számít a biztosító, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár, a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézmény, valamint az egészség- és nyugdíjbiztosítási alap kezelői.
Az intézményi befektetők nemcsak a saját pénzüket, hanem mások megtakarításait is befektetik. Tevékenységüket, működésüket szigorú előírások korlátai között fejthetik ki. Ugyanakkor az intézményi befektetők feladatkörükből adódóan „szakbefektetők”, akik mélységükben ismerik a tőkepiac mozgásának és alakulásának törvényszerűségeit, képesek valamennyire, legalább az uralkodó trendek szintjén előre becsülni a piaci folyamatokat és az egyes értékpapírok várható árfolyamváltozását.
A befektetési szolgáltatóknál az intézményi befektetők a legnagyobb ügyfelek, akik döntéseikkel, speciális igényeikkel képesek befolyásolni az egész piacot. Általában hosszú távra terveznek, a nyugdíjcélú megtakarításokat kihelyező befektetők például akár évtizedes időtávokban is gondolkodnak befektetett portfóliójuk megtérülésével kapcsolatban.
Utoljára szerkesztve: 2021. augusztus 24.